پتانسيل‌ها و توانمندي‌هاي منحصر به فرد پارك ملي كوير ايران

چ., 02/26/2014 - 12:12
مدير كل محيط زيست استان سمنان بیان کرد/
پتانسيل‌ها و توانمندي‌هاي منحصر به فرد پارك ملي كوير ايران
پتانسيل‌ها و توانمندي‌هاي منحصر به فرد پارك ملي كوير ايران
بسیج عشایر: حميد ظهرابي، گفت: پارك ملي كوير مي‌تواند در فهرست مناطق طبيعت گردي طراز اول جهان قرار گیرد.

به گزارش بسیج عشایر از سمنان؛ " حميد ظهرابي" مدير كل محيط زيست استان سمنان با اشاره به پتانسيل‌ها و توانمندي‌هاي منحصر به فرد پارك ملي كوير ايران، گفت: پارك ملي كوير مي‌تواند در فهرست مناطق طبيعت گردي طراز اول جهان قرار گیرد.

وی افزود: صنعت اكوتوريسم امروزه به عنوان يكي از فعاليتهاي اقتصادي پر درآمد رو به رشد در زمره چند صنعت اول پر درآمد جهان است.

ظهرابي، گسترش روزافزون افرادي كه به واسطه فشارهاي ناشي از صنعتي شدن، زندگي پردغدغه شهري و از همه مهم‌تر علاقه‌مندي فطري و ذاتي بشر به طبيعت، حضور در محيط‌هاي طبيعي را براي گريز از اين فشارها بر مي‌گزينند را از عوامل توسعه صنعت اكوتوريسم دانست، اظهار كرد: ويژگي‌هاي خاص طبيعت‌گردي نظير كم هزينه بودن زيرساختهاي مخصوص اين صنعت، بروز كمترين اخلال در محيط زيست و بافت فرهنگي جوامع پذيرنده و توزيع عادلانه منافع حاصل از اين فعاليت از ديگر عوامل توسعه رو به شتاباين صنعت به شمار می رود.

وي يادآور شد: اكوتوريسم به واسطه عدم نياز به سرمايه‌گذاري‌هاي سنگين، مورد توجه ويژه توسعه‌گران و سرمايه‌گذاران و به واسطه هزينه كمتر و اثر بخشي بيشتر در تجديد روحيه و تمدد اعصاب و روان مورد علاقه گردشگران و به واسطه توزيع درآمد در سطوح و لايه‌هاي مختلف اجتماعي مورد پذيرش جوامع محلي و جوامع پذيرنده گردشگران قرار گرفته است.

مدير كل محيط زيست استان سمنان به پارك مليكوير اشاره كرد و افزود: پارك ملي كوير يكي از سايت‌هاي ويژه صنعت گردشگري كشور است كه در صورت ايجاد زيرساختها و معرفي مناسب بدون شك مي‌تواند در فهرست مناطق طبيعت گردي طراز اول جهان قرار گیرد.

ظهرابي، تنوع زيستي بي‌ نظير پارك ملي كوير شامل تنوع در اكوسيستم‌هاي اين ذخيره‌گاه زيست كره جهاني و تنوع گونه‌هاي جانوري و گياهي و به تبع آن تنوع ژنتيكي اين مجموعه، وجود آثار تاريخي متعدد نظير جاده سنگ فرش، قصر بهرام و سيستم آبرساني آن، كاروان سراي عين‌الرشيد، سفيد آب و حوض قيلوقه را از خصوصيات برجسته پارك ملي كوير بر شمرد.

وي با اشاره به محصور بودن اين پارک در ميان چند كوير و شوره زار مشهور كشور و عوارض زمين شناختي عجيبي نظير تنگه ظلمات، ريگ جن و ... خاطر نشان كرد: جمعيت قابل توجه حيات وحش امكان مشاهده پنج گونه از هشت گونه گربه سانان كشور در اين گستره 450 هزار هكتاري، وجود گونه يوزپلنگ آسيايي، وجود جمعيت زيادي از گونه كمياب جبير، قوچ و ميش‌هاي فراواني كه در كنار هر چشمه و آبشخور به راحتي قابل مشاهده‌اند، پرندگان متنوع نظير هوبره و گونه‌هاي كمياب پرندگان شكاري در كنار تنوع رنگ و شكل زمين، باعث شده منطقه بكر پارك ملي كوير، بدون ‌مبالغه به يكي از مهمترين مناطق اكوتوريستي جهان به تبديل شود.

مدير كل محيط زيست استان سمنان تصریح کرد: مهمترين مشكلاتي كه تاكنون مانع شكوفايي صنعت طبيعت گردي در كشور و استان سمنان شده، عدم اطلاع برنامه ريزان از محاسن توسعه اين صنعت، عدم شناخت پتانسيل‌هاي موجود، عدم اطلاع رساني و ناشناخته بودن جاذبه‌هاي طبيعي كشور از جمله مجموعه بي‌نظير پارك ملي كوير، كمبود امكانات و تجهيزات مناسب طبيعت گردي در اين منطق هاست.

وي يكي از اصول اكوتوريسم را توجه جدي به ملاحظات زيست محيطي دانست و اظهار داشت: اگر توسعه اكوتوريسم در ذخيره گاه زيست كره كوير مطابق با اصول اين صنعت انجام گيرد، تاثير فعاليتهاي طبيعت گردي در اين منطقه به حداقل ممكن تقليل خواهد یافت.

ظهرابي افزود: بايد بر اساس الگويي صحيح و علمي، توسعه طبيعت گردي منطقه بر اساس توان اكولوژيكي مطالعه شود.

وي يادآور شد: در اين راستا براساس مطالعات انجام شده، بايد پهنه‌هاي مناسب براي تفرج گسترده و متمركز و مسيرهاي دسترسي به آن به نحوي طراحي شود كه كمترين آسيب را به ساختارهاي اكولوژيكي پارك كوير وارد کند.

مدير كل محيط زيست استان خاطرنشان كرد: اگر توسعه طبيعت گردي توام با اصول علمي اين فعاليت باشد، خساراتي را كه متوجه پارك مي‌كند در مقابل منافع آن بسيار ناچيز است.

ظهرابي، رونق اقتصادي در جوامع محلي حاشيه پارك، ايجاد ارتباط بين حفاظت از محيط‌ زيست و معيشت جوامع محلي، ايجاد علاقه و حساسيت در بازديد كنندگان و در نهايت ايجاد علاقه و مشاركت‌هاي عمومي در حفاظت از محيط زيست و ايجاد مركزي براي انجام مطالعات و تحقيقات علمي محققان و علاقمندان را از مزاياي توسعه طبيعت منطقه (پارك ملي كوير) بر شمرد.

پوشش گیاهی:

از پوشش گیاهی پارک ملی و ذخیره‌گاه زیست کره کویر که بین بیابان و استپ قرار گرفته و از این رو به آن آفریقای کوچک هم گفته میشود، می توان به بنه، تاغ، گز، ‌شور، اشنیان،‌ قیچ، انواع گون و درمنه، گرگ تیغ، خنجک، افدرا، خارشتر، نی، سازو، جگن و … اشاره کرد.

گونه های جانوری:

شاخص ترین گونه جانوری پارک ملی و ذخیره‌گاه زیست کره کویر یوزپلنگ آسیایی است. ضمن اینکه این پارک از معدود مناطقی است که از ۱۵ عضو خانواده گربه سانان، سگ سانان و کفتارهای ایران، حداقل ۱۱ گونه در آن زیست می کنند. همچنین پلنگ ایرانی، کاراکال، جبیر، کل و بز، قوچ و میش، روباه شنی، روباه معمولی، کفتار، گرگ، شغال، خرگوش، تشی و.. از جمله پستاند‌اران این منطقه اند. همچنین از پرندگان این منطقه می توان به: هوبره، باقرقره، تیهو و کوکر، انواع پرندگان شکاری از قبیل دلیجه، سارگپه، د‌ال اشاره کرد.

بر پایه اعلام دیده بان محیط زیست ایران؛ در سال های پایانی دهه ۱۳۵۰ تخمین زده می شد در پارک ملی کویر حدود ۸۰۰ راس گورخر زیست می کردند اما بعد از گذشت سال ها هنوز باور کردنی نیست که جمعیت ۸۰۰ راسی گور پارک ملی کویر فقط در طول ۵ سال به طور کامل نابود شد! آخرین گورهای پارک ملی کویر یک گله ۱۷ راسی در منطقه چاه قرقره در شرق پارک بودند که آخرین بار در سال ۱۳۶۳ دیده شدند و پس از آن هرگز گزارشی از مشاهده گور در این منطقه در سال های بعد به دست نیامد.

در ایران گونه خاصی از آهو زیست می کند که “جبیر” نامیده می شود و در چند منطقه محدود در مناطق بسیار خشک ایران باقیمانده است. درحال حاضر، حداقل ۳۰ تا ۴۰ درصد کل جمعیت این گونه در ایران در پارک ملی کویر زیست می کند و هیچ منطقه دیگری در ایران، چنین جمعیت پویا و زیستایی از جبیر وجود ندارد.

راههای دسترسی به پارک ملی کویر:

مسیر اول: از شهرستان گرمسار به سمت جنوب آغاز و پس از عبور از جاده سنگفرش به محیط بانی سیاه کوه می‌رسد.

مسیر دوم:  از پیشوای ورامین به سمت قلعه بلند از کنار خط راه‌آهن آغاز و پس از عبور از محیط بانی مبارکیه وارد پارک ملی کویر می‌شود.

 مسیر سوم: از شهرستان ابوزید آبد آغاز و بعد از عبور از قلعه کرشاهی به محیط بانی سفیدآب می‌رسد

مسیر چهارم: از کاروانسرای مرنجاب در شمال بیابان بندریگ و جنوب دریاچه نمک آران و بیدگل آغاز و پس از طی مسافتی در حدود ۵۰ کیلومتر به محیط بانی سفیدآب می‌رسد

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
کد امنیتی
لطفا به این سوال برای جلوگیری از ارسال اسپم پاسخ دهید.

پایتخت ایران کجاست؟ (به فارسی تایپ کنید)